Search
  • Veronika Tužinčinová

Matcha. Nápoj superhrdinov (2. časť)

Updated: Apr 1, 2020

Vitajte späť! V prvej časti o zázračnom čaji matcha sme čo to popísali o základných a povedzme, že aj najznámejších benefitoch zeleného čaju matcha.


Matcha v preklade znamená práškový čaj, čo priamo odkazuje na formu jeho spracovania. Starostlivo zozbierané mladé lístky zeleného čaju sa krátko zľahka naparia (len približne 20 sekúnd), aby sa zabránilo oxidácií. Po odstonkovaní sa sa listy nechajú presušiť, aby sa odstránila väčšina vody z listov. Následne sa zomelú v kamennom mlyne na extra jemný tmavozelený prášok. Po dlhé storočia známy a používaný prostriedok na zlepšenie fyzického ale i mentálneho zdravia je dnes rozšírený po celom svete a len pomaly sa začíname učiť od východných kultúr o jeho využití a účinkoch.


Superfood matcha proti rakovine

Radi by sme vám vysvetlili, prečo je matcha tak výnimočná a zaraďujeme ju do skupiny superjedál (superfoods). Prášok matcha je bohatým zdrojom nutričnej skupiny, ktorá sa nazýva katechíny. Pre porovnanie, čierny čaj obsahuje približne 3-10% týchto látok, pričom zelený čaj až 30-40%. Nechceme zostať iba pri odborných názvoch a číslach, no radšej sa pozrieme na to, prečo sú pre nás tie katechíny také dobré.

Katechíny zeleného čaju a najmä jeden konkrétny - EGCG (epigalokatechín galát) majú zázračnú schopnosť zabrániť vzniku a šíreniu rakoviny. Stále rozširujúce sa laboratória na výskum tejto problematiky neustále prinášajú nové dôkazy o skutočných pozitívnych účinkoch EGCG v liečbe a predchádzaniu vzniku rakoviny. Mimoriadny prínos má zelený čaj matcha najmä na rakovinu pľúc, prostaty, žalúdku a prsníka. Vedci sa do budúcnosti pozerajú na zelený čaj ako na potenciálne sprievodné liečivo popri konvenčnejších liečebných metódach.

Silné a zdravé srdce

Výskum z roku 2014 založený na výsledkoch z 20 experimentov prišiel k záveru, že pravidelný príjem zeleného čaju znižuje krvný tlak a cholesterol. V tomto duchu sa odohral aj ďalší výskum, tentokrát v Japonsku, ktorého sa zúčastnilo 40 530 dospelých. Výsledky hovoria, že tí, ktorí denne vypili 5 a viac šálok zeleného čaju, preukázali o 26 % menšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.

Zdravé kosti

Vráťme sa späť ešte ku katechínom, o ktorých sme sa zmienili vyššie. Presne tieto zvyšujú tvorbu kostí a posilňujú ich, čo znamená potlačenie rednutia kostí. So zvyšujúcim sa vekom sa často objaví pri lekárskej prehliadke diagnóza - osteoporóza, ktorá sa vyznačuje rednutím kostí.

Spôsobuje ho porucha látkovej výmeny v kostnom tkanive. Štúdie zamerané na efekt čaju na osteoporózu poukazujú na zelený čaj ako na ochranný faktor proti tomuto ochoreniu. Príkladom môže byť výskum 150 po menopauze, ktoré mali už diagnostikovanú osteoporózu. Po konzumácii katechínov zeleného čaju (4-6 šálok čaju denne) po dobu 6 mesiacov sa zlepšila tvorba kostnej hmoty a posilnilo svalstvo.

Zelený čaj na chudnutie - mýtus alebo skutočnosť?

Ak ste sa aspoň raz zaujímali o chudnutie, isto ste počuli už o tom, ako všetci odporúčajú piť zelený čaj, ktorý vám zázračne pomôže schudnúť. Čo je na tom pravdy?

vedeckého hľadiska spôsobuje matcha v našom organizme termogenetickú reakciu, čo zjednodušene znamená, že náš organizmus začne vytvárať teplo. Pri tomto efekte sa spaľujú najmä tuky. Treba však povedať, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa nezmenšíme o jedno konfekčné číslo po týždni konzumácie zeleného čaju. Tento fenomén je badateľný na pravidelných konzumentoch, pri ktorých bol zaznamenaný až 20 % pokles telesného tuku. Zelený čaj je skvelý aj ako plynulé pokračovanie diéty, pretože udržuje stav odbúravania tukov a pri cvičení znásobuje spaľovanie tukov.


Zelený čaj vs. matcha

Všimli ste si, ako sme párkrát spomenuli, koľko zeleného čaju sa odporúča ako denná dávka, aby sme dosiahli určité výsledky a badateľný efekt? Ak ste si aj vy hneď pomysleli, že je to pekné, ale nepraktické, ešte stále je tu riešenie.


Výsledky výskumov nás vedú hlavne k spomínanému katechínu EGCG, ktorý je tak ospevovaný v súvislosti so zeleným čajom. V prípade, že sa nechcete nalievať päťkrát denne šálkou zeleného čaju, je tu matcha. Koncentrovaný zelený čaj, ktorý rastie v tieni je nie len dostatočným zdrojom tejto látky, ale obsahuje aj väčšie množstvo látky L-teanín, ktorá prispieva k psychickej uvoľnenosti, relaxu, redukcii nervozity. Výsledkom je sústredená mysel a zrelaxované telo.


63 views0 comments

Recent Posts

See All