Search
  • Veronika Tužinčinová

Matcha. Nápoj superhrdinov (1. časť)

Updated: Mar 14, 2020

Stretávate sa s pojmom matcha prvýkrát? Možno áno, možno nie. Matcha je koncentrovaný 100 % prášok zo zeleného čaju, ktorý pochádza primárne z Číny a Japonska. Dnes je už tento super prášok známy skoro po celom svete.


Či už ste milovníkom matcha alebo sa len snažíte zistiť, prečo by si niekto dal námahu s prípravou matcha, keď si môže klasicky vylúhovať čaj (k tomu sa ešte dostaneme) máme tu zopár zaujímavých faktov:


1. Nápoj Matcha je prezývaný ako “elixír nesmrtelníkov”.

2. Už koncom 10. storočia začala v Číne narastať popularita mletia zeleného čaju na jemný prášok.

3. Matcha čaj získal svoju popularitu najskôr medzi mníchmi, a potom medzi samurajmi.

4. Čajové kríky sú pestované v tieni, čo zvyšuje obsah aminokyselín a chlorofylu. Matcha obsahuje pomleté celé listy, čo zaručuje, že prijmeme najväčšie množstvo týchto zdravých dobrôt.

5. Zber čajových lístkov zahŕňa veľa práce, pretože zber a následné dôkladné odstránenie stonky a žilnatiny sa vykonáva ručne.

Účinky matcha alebo prečo by ste mali piť tento japonský nápoj?


V prvej časti našich článkov o účinkoch matcha vám niečo prezradíme o troch benefitoch. Ak sa vám tento článok páči, prečítajte si aj pokračovanie v ďalšom blogovom článku.


Povzbudzuje

Rovnako ako všetky typy zeleného čaju, matcha obsahuje kofeín, no zároveň aj ďalšiu amino kyselinu s názvom L-teanín, ktorá v spolupráci s kofeínom vytvára proces pomalého uvoľňovania energie. Narozdiel od procesu, ktorý sa odohráva napríklad v káve, kedy pijeme viac-menej čistý kofeín. Stále však prebiehajú výskumy, ktoré zisťujú, ako presne prebieha reakcia s L-teanínom, no tí, ktorí skúsili matcha tvrdia, že sa cítia nabudení počas celého dňa.

Okrem zvýšeného levelu energie nás matcha udržiava v pokoji, ale zároveň aj sústredených a v strehu. Japonskí študenti pijú čaj matcha najviac práve vtedy, keď sa učia na ťažké skúšky.

“Vypiť matchu je ako vypiť 10 šálok štandardného zeleného čaju, čo sa týka výživnej hodnoty.”

Rozžiari pleť Dámy, vieme, že sa vám práve rozžiarili oči, no toto je rovnako aj pre pánov, veď kto nechce vyzerať dlho mladý? :) Dnes máme na tanieri z každej strany, že UV žiarenie spôsobuje predčasné starnutie a v najhorších prípadoch aj rakovinu kože. Práve matcha obsahuje prírodné látky - polyfenoly, ktoré zamedzujú poškodenie kože UV žiarením. Vedci z University of Alabama zistili, že práve táto látka slúži ako prírodný ochranca pokožky a pomáha udržiavať jej krásny mladistvý a žiarivý vzhľad.


Spaľuje kalórie

Mnoho vedeckých štúdií sa zameriava práve na tento efekt zeleného čaju, čo je trochu aj výsledkom dnešných fitness trendov. Pozornosť je sústredená najmä na vplyv zeleného čaju na termogenézu (pre nás neodborníkov: termogenéza je zvyšovanie produkcie tepla v tele, a teda aj splovanie kalórii) a na oxidáciu tuku pri cvičení. Rôzne extrakty zo zeleného čaju sa pridávajú aj do tabletiek na chudnutie, no keďže matcha je najčistejší a hlavne prírodný zdroj zeleného čaju, tieto vzácne látky môžeme prijať v telu najprospešnejšej a najprirodzenejšej forme. A k tomu aj chutnej. Potvrdením môžu byť rôzny športovci, od hráčov amerického futbalu, atlétov až po plavcov, ako napríklad Rebecca Adlington, ktorí sú veľkými milovníkmi matcha.Páčil sa vám článok o benefitoch matcha?

Ak by ste si radi z času na čas prečítali podobný článok a prípadne aj články o rôznych čajoch či kvalitnej káve, prihláste sa na odber našich noviniek.
94 views0 comments

Recent Posts

See All